Erasmus+ Nedir?

Erasmus+ Yükseköğretimde Öğrenci Öğrenim ve Öğrenci Staj Hareketliliği üniversite dışı kurum/kuruluş ve ortak üniversitelerle gerçekleştirilen işbirlikleri olanaklarından öğrencilerin yararlanabilmeleri için destek sağlar.

Erasmus+ Staj Hareketliliği aracılığıyla öğrencilerin okurken iş tecrübesi kazanmalarına destek olur.

Öğrencilere değişim programları hakkında bilgilendirme toplantıları düzenler.

Değişim programları ve ikili anlaşmalar kapsamında yurt dışında öğrenim görme ve ortak eğitim gerçekleştirme olanaklarını nasıl değerlendirmeleri gerektiği konusunda bilgi verir.

Geleceklerine dair yapacakları planlamalarda onlara yol gösterir.

Yapmış olduğu anlaşmalar çerçevesinde öğrencilerin bu ortaklıklardan olabildiğince fazla yararlanması açısından, öğrencilerden gelebilecek olan yeni fikir, görüş ve çözüm süreçleri ile ilgili olarak, öğrencilerle sık sık iletişim kurar.

Erasmus programı üniversiteler arasında ülkeler arası işbirliğini teşvik ederek, öğrencilerin ve eğitimcilerin Avrupa’da karşılıklı değişimi sağlayarak; programa katılan ülkelerdeki çalışmaların ve alınan derecelerin akademik olarak tanınması ve şeffaflığın gelişmesine katkıda bulunarak bu amacı gerçekleştirmeye çalışmaktadır.

Daha kaliteli yükseköğretim sunan Avrupa’da mezunlar daha donanımlı, iş dünyasının beklentilerine daha fazla cevap veren bireyler olacaklardır.

Program sunduğu hareketlilik olanağı ile Avrupa halklarının birbirlerini algılamasındaki önyargıların yükseköğretim çevrelerinde kırılmasına hizmet etmektedir.

Avrupa ülkesinde öğrenim hayatının bir dönemini geçirmiş; o ülkenin insanlarını ve kültürünü de tanıma imkanı elde etmiştir.

Program dahilinde öğrenciler kendi ayakları üzerinde durmayı ve bu programa başvuru sürecini nasıl yönettiğini, gittikleri ülkedeki Erasmus Ofislerinin sorumluları ile düzeyli iletişimleri, başlarına gelen olayları nasıl yönettikleri ve sosyalleşme aralarında kuracakları denge ve tercihleri, verilen bütçeyi kullanmada oluşturacakları planları gibi konularda gelişme gösterirler.

Sokrates programı ile başladığımız hayat boyu öğrenme ve Erasmus ile devam ettiğimiz staj Hareketliliğinden programa başladığımız günden itibaren 415 katılımcı, öğrenim hareketliliğinden 153, ders verme hareketliliğinden 70, eğitim alma hareketliliğinden 59 katılımcı yararlanmıştır.

Staj Hareketliliği kapsamında 122 kurum/kuruluş ile aynı anda 150 stajyer göndermek üzere işbirliğimiz bulunmaktadır.

Öğrenim Hareketliliği kapsamında 59 Üniversite ile aynı anda 317 katılımcıyı toplamda 527 ay üzerinden programdan faydalandırmak üzere anlaşmamız bulunmaktadır.

Davetlisiniz!

TOBB ETÜ İş Dünyası Burs Programı Başvuruları Başladı.

Radyo ETÜ
ŞİMDİ ÇALIYOR