DUYURUYU PAYLAŞIN

2016-2017 Eğitim Öğretim Yılı TOBB ETÜ bitirme projeleri kapsamında Endüstriyel Tasarım, Bilgisayar Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği ve Makine Mühendisliği öğrencileri bir araya gelerek teknoloji destekli kişisel tarım araçları geliştirdi.

Teknolojinin etkin kullanımı ile çiftçinin nitelikli bilgiye erişerek verimliliğini arttırmayı ve sonuç olarak kırsaldaki yaşam kalitesini yükseltmeyi hedefleyen sektörün öncü şirketlerinden TABİT ve HAVELSAN A.Ş. üniversitemiz öğrencilerine bitirme projeleri kapsamında teknik mentorluk desteği sağladı. Bu işbirliği kapsamında Havelsan’ın sahip olduğu teknik bilgiyle, TABİT’in teknik ve tarımsal alandaki bilgisi bütünleştirilerek üretim süreçlerine aktarılması sağlandı.

Disiplinlerarası bir çalışmanın ilk örneği olan bu projede öğrenciler TABİT ve HAVELSAN ile ortak bir çalışma yürüterek her türlü fonksiyonu çalışan prototip geliştirme aşamasını başarıyla tamamladı.

Proje sonunda ortaya çıkan ürünler ise TABİT ve VODAFONE ortaklığı ile hayata geçen Vodafone Akıllı Köy’de test edilip uygulanması hedeflenmekte. Disiplinlerarası bitirme projeleri kapsamında geliştirilecek ürünlerin Vodafone Akıllı Köy’de deneyimlenecek olması, üniversitede tasarlanan fikir ve teknolojilerin sadece teoride kalmamasına, bilginin yeni girişimlere dönüştürülmesine katkı sağlayacağına inanmaktayız.

10 Ocak 2017 Salı günü ekiplerin tanıtım sunumu ile başlayan proje süreci 25 Nisan 2017 Salı günü TEPAV 3. Kat Toplantı Salonunda yapılacak jüri değerlendirmesi ve çalışmaların sergilenmesi ile tamamlanacaktır.