26.01.2007 tarihinde Sağlık, Spor ve Tanıtım Müdürlüğü bünyesinde kurulan Engelli Öğrenci Biriminin adı, 01.10.2021 tarihinde Erişilebilir Engelsiz TOBB ETÜ Birimi olarak değiştirilmiştir. Birimimiz; TOBB ETÜ'deki engelli öğrenci ve personelin hayatını kolaylaştırabilmek için gerekli tedbirleri almak ve bu yönde düzenlemeler yapmaktadır.
Bu amaç doğrultusunda birimimizin görevleri:

  • Engelli öğrenci, akademisyen ve personelin TOBB ETÜ yerleşkesindeki ihtiyaçlarını karşılamak, karşılaşabilecekleri engelleri ve bunlara karşı alınması gereken tedbirleri belirlemek, ortadan kaldırmak için çözüm önerileri sunmak ve gerekli düzenlemeleri yapmak.
  • Engelli bireylerin akademik, fiziksel ve sosyal yaşamlarını engellemeyecek biçimde öğretim programlarını düzenlemek, eğitim gördükleri alanların düzenlenmesini sağlamak, engellilere yönelik araç gereç temini, özel ders materyallerinin temin edilmesi, engellilere uygun eğitim, araştırma ortamlarının hazırlanması ve barınma koşullarının engelli öğrencilere göre düzenlenmesi konularında kararlar almak.

 

Faydalı Adresler

 


Erişilebilir Engelsiz TOBB ETÜ Birimi Üyeleri

Rektör Yardımcısı: Prof. Dr. Murat ALANYALI (Birim Başkanı)

İşletme Bölümü: Doç. Dr. Berna TARI KASNAKOĞLU

Tıp Fakültesi: Doç. Dr. Perihan Elif EKMEKCİ

Makine Mühendisliği Bölümü: Dr. Öğretim Üyesi Sıtkı USLU

Uluslararası Girişimcilik Bölümü: Dr. Öğretim Üyesi Zeynep Güldem ÖKEM

Mimarlık Bölümü: Dr. Öğr. Üyesi Aktan ACAR

Psikoloji Bölümü: Dr. Öğr. Üyesi İlknur DİLEKLER ALDEMİR

Öğrenci İşleri Müdürü: Adviye SARI

Sağlık, Spor ve Tanıtım Müdür Vekili: M. Kıvanç ALTAY 

Sağlık, Spor ve Tanıtım Müdürlüğü Personeli: İsmail Cem AYCAN

 

İrtibat Kişisi

İsmail Cem AYCAN: 0 312 292 46 63

 

Görme ve Fiziksel Engelli Bireyler için Uygulamalar

  • Görme engelli öğrencilerin eğitimleri için gerekli ders malzemelerine ve bilgi kaynaklarına erişimlerini sağlamak açısından Kütüphane bünyesinde Görme Engelliler Bilgi Merkezi (GEBİM) kurulmuştur.
  • Yıl içinde görme engelli öğrencilerimiz için bir asistan görevlendirilir. Sınavlar odada asistan eşliğinde gerçekleştirilmektedir.
  • GEBİM’de Braille yazıcı ses izolasyon kabini, Braille Embosser Everest-D V4 yazıcı, basılı kaynakları sese dönüştürerek okunmasını sağlayan belge okuma cihazı (Eye Pal) ve çeviri programı ( Hot Dot ) bulunmaktadır.
  • Kaldırımlar ve yürüme yolları dâhil bütün iç ve dış mekânlar tekerlekli sandalye kullanımına uygun durumdadır.
  • Kampüs içinde yer alan bütün binalarda ve öğrenci konukevi ile üniversite arasında kullanılan üst geçitte de asansör sistemi mevcuttur.
  • Kampüs ve yurtlar geneli asansörlere görme engelliler için sesli anons sistemi mevcuttur.