DUYURUYU PAYLAŞIN

Mezunlarımız Melis Dizdar ve Batuhan Yıldırım kurmuş oldukları Kavi Design şirketinde yaptıkları proje ile Toyota’nın tasarımcıları havaalanlarında bagaj taşıma konusundaki zahmetli süreci yeniden düşünmeye davet eden mobilite yarışmasında ödül aldı.

Projeleri MOBI, yolculara yeni bir deneyim sunmak amacıyla tasarlanmış, bavulları satın almak yerine kiralamayı öneren ve bunu havacılık alanında bagaj taşımacılığının parçası haline getiren yeni bir konsepttir. Mezunlarımızın bu konsepti, günümüz havaalanı bagaj işlemlerini bilme şeklimize meydan okuması ile 123 ülkeden yaklaşık 2400 projenin değerlendirilmesi sonucu Toyota’nın bu yıl düzenlemiş olduğu yarışmada birinci olmaya hak kazanmıştır.

 

MOBI:

Bizimle seyahat etmediklerinde valizler sadece evlerde durarak yer kaplıyor ve nadiren kullanılıyorlar. Buna rağmen seyahat ederkenki deneyimimiz, havalimanlarında bagajların yönetmelikler çerçevesinde nasıl ele alındığı etrafında şekillenmekte. Bu sebeple yolcuların evden çıkarken bagajlarını yanına alması yerine Mobi’nin sunduğu hizmetten faydalanması onlara haraket ve ulaşım özgürlüğü sağlarken havaalanlarında bagajların taşınması konusundaki sürece de yeniden yön verme imkânı sunuyor.

MOBI ile yolcular, farklı ihtiyaçlar için tasarlanmış ve yolculuk için kişiselleştirilmiş bavullarını seyahat süresince kiralanacağı bir servis üzerinden işlemlerini gerçekleştirebilmektedirler. Bavullar daha sonra bu servis tarafından yolcularıdan alınarak yüklenmek üzere havalimanına götürülür. Yolcular, teslim alındıktan sonra bavullarını seyahtleri boyunca görmeyeceklerdir. Mobi nihayetinde bagajı yolcunun varış adresine teslim eder. Bizce yolcu deneyimini ve havaalanı operasyonlarını iyileştirme amacıyla tasarlanan MOBI, insanların seyehat ederkenki tecrübelerinin önemi üzerinden bagaj taşımacığı konusuna yeni bir bakış açısı sunmuştur.

 

KAVI DESIGN:

Kavi Tasarım ve Mühendislik, Melis Dizdar ve Batuhan Yıldırım tarafından kurulan ilk çalışmalarına TOBB ETÜ GARAJ bünyesinde başlayan ürün tasarımı, mühendislik çözümlemeleri ve markalaşma alanlarında danışmanlık hizmeti veren bir ajanstır. Ankara’da fikirleri gerçeğe dönüştürmeye odaklanan tasarımcı, mühendis, stratejist ve yaratıcı zihinlerden oluşan kolektif bir ekibe sahip olan Kavi, insanların yaşamla etkileşim şeklini tanımlayacak ve yaşamlarına değer katacak ürün ve deneyimleri tasarlıyor.