HABERİ PAYLAŞIN

TÜBA’nın, bilim insanlarını teşvik, takdir ve ödüllendirme misyonu kapsamında her yıl verilen “TÜBA Uluslararası Akademi, GEBİP (Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı) ve TESEP (Bilimsel Telif Eser) Ödülleri” açıklandı.

TÜBA Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar yaptığı açıklamada “üstün bilimsel başarıların ödüllendirilmesinin dünyada akademilerin ve ülkemizin ulusal akademisi TÜBA’nın en önemli işlevleri arasında yer aldığını, bu anlayışıyla yürüttükleri TÜBA ödüllerinin bilim dünyasında özel ve saygın bir konuma sahip olduğunu ve törenlerinin Cumhurbaşkanlığı himayesinde gerçekleştirildiğini belirterek şunları söyledi: “2017 yılında Akademi Konseyi’miz tarafından, ikisi yurt dışında biri Türkiye’de çalışan üç bilim insanı Uluslararası TÜBA Akademi Ödülü’ne; 20 farklı üniversiteden 39 üstün başarılı genç bilim insanı TÜBA-GEBİP Ödülü’ne, biri Halil İnalcık Özel Ödülü, ikisi kaydadeğer eser ödülü olmak üzere üç Türkçe Bilimsel Telif Eser de TÜBA-TESEP Ödülü’ne layık görülmüştür. Böylece TÜBA Ödülü kazanan bilim insanı sayısı; dokuzu Akademi Ödülü, 443’ü GEBİP Ödülü olmak üzere 452’ye, ödüllendirilen eser sayısı da 189’a yükseldi. Bilim dünyasında müstesna bir konuma sahip olan TÜBA Ödülleri’miz; ülkemizin uluslararası bilim camiasındaki tanıtımı ve ilişkileri, üstün başarılı genç bilim insanlarının teşviki ve çalışmalarını Türkiye’de sürdürmeleri, nitelikli Türkçe bilimsel eser yazımının özendirilmesi bakımından özel bir öneme sahiptir. Ödüllerimiz, Cumhurbaşkanlığı himayesinde düzenlenen törenle sahiplerine verilecektir.” dedi.

TÜBA- GEBİP Ödülleri; Doğa, Mühendislik, Sağlık Bilimleri ile Sosyal Bilimler alanlarında çalışan üstün başarılı genç bilim insanlarını, bilimsel çalışmalarını Türkiye’de sürdürmeleri, kendi çalışma gruplarını oluşturmaları, Türkiye kaynaklı uluslararası düzeyde nitelikli proje ve yayınlarını ödüllendirme ve teşvik amacıyla 2001’den beri veriliyor. Özgün ve yüksek talep gören program kapsamında, ödül sahiplerine 3 yıl boyunca her yıl 20 bin liralık mali desteğin yanında, tez aşamasındaki doktora öğrencileri için de ayrıca her yıl 6 bin liralık ek destek ve akademi üyelerince danışmanlık da sağlanıyor.

Bu kapsamda Üniversitemiz Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Tuba Işınsu İSEN DURMUŞ ödül almaya layık görülmüştür. Doç. Dr. İSEN DURMUŞ'u tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Radyo ETÜ
ŞİMDİ ÇALIYOR