DUYURUYU PAYLAŞIN

Sayın Akademik ve İdari Personelimiz,

Sevgili Öğrencilerimiz,

Ulu Önder Atatürk’ü ebediyete intikalinin 78. Yıldönümünde saygı, minnet ve rahmetle anıyoruz. 

Atatürk, “En önemli ve verimli vazifelerimiz milli eğitim işleridir. Milli eğitim işlerinde kesinlikle zafere ulaşmak lazımdır. Bir milletin gerçek kurtuluşu ancak bu şekilde olur” özdeyişinde belirttiği gibi; İstiklal Savaşımızın hemen ardından, eğitim alanında büyük reformlara imza atmıştır. Bu reformlardan en önemlilerinden biri de ülkemizin modern bir yüksek öğretim sistemine kavuşması için gerçekleştirdiği üniversite reformudur. Atatürk’ün ortaya koyduğu çağdaş üniversiteler kurulması, yaşatılması ve geliştirilmesi vizyonu doğrultusunda ülkemizin iş dünyasının çatı örgütü Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), TOBB ETÜ’yü ülkemize kazandırmıştır. 

Atatürk, belirlediği muasır medeniyetler seviyesine ulaşmak yönündeki hedefinin ancak ve ancak eğitime önem verilerek gerçekleştirilebileceğini öngörmüştür. Merhum Atatürk, toplumu eğitecek öğretmenlere büyük vazifeler vererek, onlardan ‘yeni neslin fikren, ilmen, fennen, bedenen kuvvetli ve yüksek karakterli muhafızlar’ olarak yetiştirilmesini istemiştir. Güçlü akademik kadrosu ve yenilikçi eğitim modeliyle TOBB ETÜ, Atatürk’ün bu görüşünü kendisine ilke edinmiştir. Nitekim, TOBB ETÜ öğrencilerinin ve mezunlarının hayatın her alanında gösterdikleri örnek davranış ve başarılar, bu çabalarımızın amacına ulaştığını göstermektedir.

Bu duygu ve düşüncelerle; yüksek öğretim camiamızın seçkin bir üyesi olan TOBB ETÜ’yü ve tüm TOBB ETÜ’lüleri temsilen, aramızdan ayrılışının 78. yıldönümünde Cumhuriyetimizin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün aziz hatırası önünde saygı ile eğiliyorum.

Prof. Dr. Adem ŞAHİN

Rektör   

 

10 Kasım 2016, Perşembe günü saat 09.00’da Üniversitemiz Sosyal Tesislerinde düzenlenen anma programının akışı şu şekilde gerçekleşmiştir:

09:05 - Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı

09:10 - Atatürk’ün Hayatı Belgesel Gösterimi

09:20 - Rektör Yrd. Prof. Dr. Yusuf SARINAY’ın “Misak-ı Milli ve Türkiye Cumhuriyeti” başlıklı konuşması

13:45 - Anıtkabir ziyareti

TOBB ETÜ Sosyal Tesislerinde Gerçekleştirilen Anma Töreninden Fotoğraflar