HABERİ PAYLAŞIN

2015 - 2016 Eğitim Öğretim Yılı Mezuniyet ve 2016 - 2017 Eğitim Öğretim Yılı Açılış Töreni 26 Kasım Cumartesi günü TOBB ETÜ Sosyal Tesislerinde Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ve Maliye Bakanı Naci Ağbal'ın katılımı ile TOBB Başkanı, TOBB ETÜ Mütevelli Heyeti Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve TOBB ETÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Şahin'in ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan tören 15 Temmuz Darbe Girişimine karşı aziz milletimizin gösterdiği tepkiyi paylaşan ve çıktığı tankın üzerinden düşerek gazi olan Hukuk Fakültesi öğrencisi Hanifi Can TÜRKOĞLU’nun Atatürk'ün Gençliğe Hitabe'sini okumasıyla devam etti.

Üniversitemiz Biyomedikal Mühendisliği Bölümünü 4 üzerinden 3.93 ortalamayla tamamlayarak Üniversite birinciliğini hak eden aynı zamanda Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü çift anadal programı mezunu Hamdi Tuna YENER'in duygularını ifade ettiği konuşma, töreni izleyenler tarafından büyük bir alkış aldı.

Üniversitemiz Rektörü Sayın Prof. Dr. Adem Şahin'in açılış konuşması:

"Türk devlet tarihinde öyle önemli zamanlar vardır ki, devletin ne olduğunu, milletin kim olduğunu bütün dünya öğrenir. Geçtiğimiz Temmuz ayının 15’inci gecesi böylesine önemli bir anı daha millet olarak yaşadık. Gözü dönmüş bir grup kendini bilmez, devletimize ve milletimizin iradesine kast etmiştir.

Aziz milletimiz ise 7’den 70’e sokaklara dökülerek bu hayasızlığa “dur” demiştir. Canı pahasına devletine ve milletine sahip çıkmıştır. Bu menfur gecede TOBB ETÜ ailesi olarak bir canımızı Ömer Can Açıkgöz kardeşimizi kaybettik.

Ömer Can, ömrünün baharında fakülte sırasından şehitler diyarına uğurlandı. 3 öğrencimiz de aynı gece gazilik şerefiyle tanıştılar. Millet olarak vatan uğrunda giden canlarımızı unutmadık, unutturmayacağız. Buradan bir kere daha tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize acil şifalar diliyorum.

Sevgili Gençler,

Bulunduğumuz zaman ve mekan, canilerin iş başında olduğu, terör belasının tüm dünya’yı kasıp kavurduğu, dostun kalmadığı, kardeş ve akrabalarımızın bombalar altında kaldığı bir devirdir.

Bu gidişata “dur” diyecek olan ancak sizin gibi yetişmiş pırıl pırıl bir nesildir. Vatanımız için, devletimizin bekası için neslimizin tertemiz devamı için sizlere emek vermek tek ve asli görevimizdir.

İşte bu duyguların ete kemiğe büründüğü en canlı eserlerden birinde TOBB ETÜ’desiniz.

Her geçen gün güçlenerek büyüyen TOBB ETÜ, 2004 yılında 3 fakülte ve 6 bölümüne 270 öğrenci kabul ederek yola çıktı…  Şu anda üniversitemizde 6 fakülte, 22 bölüm var. Yüksek lisans ve doktora programları dahil, öğrenci sayımız 6 bini geçti. Mezun sayımız da bugünkü törenle birlikte 4 bine yaklaşacak.

Bugünkü mezuniyet törenimizle 9. Dönem mezunlarımızı uğurlayacağız ama onlarla vedalaşmıyoruz çünkü mezunlarımızla ilişkimizin hep sürmesini istiyorum. Mezunlarımızın ortak aklın bir ürünü olan TOBB ETÜ’yü ve gelecekte vereceğimiz diğer mezunlarımızı her ortam ve platformda sahiplenmelerini bekliyorum ve rica ediyorum. Mezun öğrencilerimizin üniversitemizle ilişkilerini hayli aktif olan mezunlar derneğimiz aracılığı ile sürdürmelerinde büyük yarar olduğunu düşünüyorum.  Mezunlarımıza bundan sonraki iş veya akademik hayatlarında başarılar diliyorum.

Bugünkü açılış töreniyle, 13. Dönem öğrencilerimizi kabul etmiş oluyoruz. Tüm yeni öğrencilerimize “TOBB ETÜ ailesine hoşgeldiniz” diyorum. TOBB ETÜ, kurulduğu ilk günden bu yana kendisini hep bir aile olarak hissetmiş ve öğrencilerine de bu anlayışla yaklaşmıştır. TOBB ETÜ’yü bir aile yapan değerleri ve samimi ortamı, üniversite hayatınızın ilk günlerini atlattıktan sonra daha fazla hissedecek ve yaşayacaksınız.

TOBB ETÜ’yü hayata her yönüyle hazırlanmanızı sağlayan, her şartta yanınızda hissedeceğiniz; çok çalışılan ama ödülü başarı olan bir ortam olarak görmenizi istiyorum ve bekliyorum.       

TOBB ETÜ, bir üniversite için çok kısa sayılabilecek bir zaman diliminde “genç bir çınar ağacı gibi” kök saldı, eğitim ve bilim camiamızın en seçkin ve dinamik üyelerinden biri haline geldi.

TOBB ETÜ, kurulduğu yıldan itibaren lisans yerleştirme sınavlarında doluluk oranıyla hep en yüksek teveccühe ulaştı.

Öğrencilerin bir üniversiteyi ne kadar istediklerinin göstergesi olan doluluk oranı, yıllardır yüzde 100 olarak gerçekleşti ve türkiye’deki üniversiteler arasında kendisine müstesna bir yer edindi. 

Bütün bunları; kurucumuz Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin (TOBB) Başkanı, Mütevelli Heyet Başkanımız Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu; mütevelli heyet üyelerimiz, öğretim üyelerimiz ve tabii ki siz değerli öğrencilerimizle beraber başardık. Üniversitemizde bugüne kadar görev almış, TOBB ETÜ’ye emek vermiş her kademedeki, herkese şükranlarımı sunuyorum.

Bu vesileyle TOBB ETÜ’nün çok önemli bir kurumsal başarısından söz etmek istiyorum:    

Üniversitemiz bu yıl uluslararası derecelendirme kuruluşları tarafından listelerine alınmış ve bu listelere girmeyi başaran en genç türk üniversitesi unvanını almıştır. Bu önemli başarıda pay sahibi olan tüm arkadaşlarıma teşekkürlerimi sunuyorum.

Saygıdeğer Anneler ve Babalar;

Bundan yıllar önce göz bebeğiniz evlatlarınızı güvenerek bize emanet etmiştiniz. Sizlerin güveninin gereğini yerine getirmenin sevinciyle bugün onları size çok daha donanımlı olarak teslim etmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bize inandığınız ve güvendiğiniz için tüm akademik ve idari personelimiz adına çok teşekkür ediyorum.

Üniversitemizi yeni kazanan öğrencilerinin anne babalarının da en küçük endişesi olmasın. Evladınızı hayata hazırlamak için TOBB ETÜ, çok doğru bir adrestir. 

Evlatlarınızı en iyi, en güçlü ve en donanımlı şekilde yetiştireceğiz. İnşallah 4 veya 5 yıl sonra, evladınızı yaşamının yeni bir evresine uğurlamak için bu salonda tekrar bir araya geleceğiz.

Sevgili Gençler,

Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, cumhuriyeti kurduktan hemen sonra “askeri zaferlerin iktisadi zaferlerle taçlandırılması” gerektiğini, muasır medeniyetler seviyesine başka türlü ulaşamayacağımızı belirtmişti. Atatürk’ün önümüze koyduğu bu hedefi gerçekleştirmek, günümüzün rekabetçi dünyasında artık daha zor.

TOBB ETÜ’nün eğitim ve öğretim sistemi;  medeniyet yarışında üstüne düşen vazifeyi yerine getirmeyi; çok çalışan ve çok üreten bir nesil yetiştirmeyi hedeflemektedir.

Girişimci, yenilikçi, lider mezunlar yetiştirmek için üniversitenin kuruluşundan bu yana kararlılık ve istikrarla iş dünyasıyla ortak eğitim modelini uygulamaktayız.

Ortak eğitim modelinde daha öğrenci iken bolca pratik yapabilen, günümüzün hızlı dünyasında en yeni gelişmelere göre yetiştirilmiş mezunları verebilmek için her türlü çaba ortaya konulmaktadır.

Lisans eğitiminin yaklaşık bir yılının fabrikalarda, işletmelerde, kurum ve kuruluşlarda pratik yapılarak geçirildiği bu sistem, giderek daha fazla dikkat çekmekte ve tüm eğitim kurumlarına örnek gösterilmektedir.  Öğrencilerimizin üçte ikisi, ortak eğitim için gittiği işyerlerinde daha öğrenci iken iş teklifi almaktadır. Ortak eğitim yapılan işyerlerinde mezuniyet sonrası işe başlama oranı yüzde 35’tir.    

Böylesine zor bir eğitim modelini uygulamada bizlere destek olan ve bizimle ortak eğitim protokolü imzalayan bütün kuruluşlara teşekkür ediyorum.

TOBB ETÜ’nün eğitim modelinin bir başka boyutu da liderler ve girişimciler yetiştirmektir. İster kendi işini kursun, ister kurulmuş bir işi devam ettirsin, ister maaşlı çalışsın… TOBB ETÜ’de öğrencilere yaptığı işin girişimcisinin ve liderinin nasıl olunacağı öğretilmektedir. Uygulama projeleri ile desteklenen “Girişimcilik ve Liderlik” dersi, tüm bölümlerimizde zorunlu derstir. Ayrıca üniversitemizde kurarak “GARAJ” adını verdiğimiz inkübasyon merkezi, eğer iyi bir iş fikri varsa girişimci olunabilmesi konusunda, daha öğrenci iken bile girişimcilere yol göstermektedir.

Eğitim - Öğretim ile akademi dünyasında çıktımız yola bundan sonra; bir buçuk milyon üyesi olan Türk iş dünyasının çatı örgütü Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin önümüze koyduğu vizyon, her biri parlak akademik kariyere sahip hocalarımızın çalışmaları ve yönlendirmeleri, siz kıymetli aileler ile sevgili öğrencilerimizin hayal, talep, beklenti ve düşünceleri doğrultusunda devam ederek; Türkiyemizin ve dünyanın en önde gelen üniversitelerinden biri olmak için büyük bir mücadele içinde olacağız. Bu kutlu mücadelemiz, aynı zamanda milletimizin verdiği benzer mücadelenin önemli bir parçası olacaktır.      

Sayın Konuklarımız,

Günümüz dünyasında ülkelerin en büyük zenginliği iyi yetişmiş insan gücüdür. Ekonomik büyüme, teknolojik gelişme, sosyal adalet, uluslararası rekabet konularında sürdürülebilir başarıyı yakalamada en önemli unsur "insan"dır. Üniversitemiz, güçlü akademik kadrosuyla, özgün ve evrensel bilgi üreten, üretilen bilgiyi toplumun yararına sunan, girişimci insan gücü yetiştirmeyi Türkiye’nin geleceğine en büyük katkı olarak görmektedir ve görmeye devam edecektir.

TOBB ETÜ ayrıca, lider kişilikli, girişimci insanlar yetiştiren bir üniversite olarak tasarlanmıştır, mayasında girişimcilik ruhu vardır. Geleceğimizin teminatı olan gençlere hak ettiği eğitim ve araştırma altyapısını sunuyor olmaktan duyduğumuz gururu bütün TOBB ETÜ ailesi adına ifade etmekten mutluluk duyuyorum.

Sevgili Gençler,

Son olarak size seslenmek istiyorum. Sizlere bundan sonraki hayatınızda başarılar diliyor, sizlerin elde edeceği başarıları işiteceğimiz, gururlanacağımız nice günleri sabırsızlıkla bekliyorum.

Sayın Bakanlarım,

Sayın Başkanım,

Saygıdeğer Misafirlerimiz,

Bu güzel günümüz vesilesiyle hepinizi tekrar saygıyla selamlıyorum."

 

TOBB Başkanı ve TOBB ETÜ Mütevelli Heyet Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu törende yaptığı konuşmada, TOBB ETÜ’de en kaliteli eğitimi sağlayarak, öğrencileri en iyi şekilde yetiştirme gayreti içinde olduklarını belirterek, “Sizlerin sadece ülkemizde değil, dünyanın her yerinde, rekabet edebilmenizi mümkün kılıyoruz. Sizler, teori ve pratiği aynı müfredatta buluşturan bir okulun mensubusunuz. Ortak eğitim modelimiz sayesinde, işin hem teorisini hem de pratiğini öğrendiniz, sahayı da tanıdınız. İşte bizim farkımız burada. Buradan mezun olan kardeşim, 1 yıllık iş tecrübesiyle hayata atılıyor. Diğer üniversite mezunlarına göre, hayata 1 adım önde başlamış oluyor” dedi.

Eğitimi Türkçe yaptıklarını vurgulayan Hisarcıklıoğlu, “İstesek yabancı dille eğitim de yapardık. Ama bunu tercih etmedik. Çünkü önce kendi dilini doğru-düzgün konuşacaksın, kendini düzgün ifade edeceksin ki, toplumda öne çıkabilesin. Türkçe eğitim verirken, sizlerin en az 2 yabancı dili en iyi şekilde öğrenmenizi de sağladık. TOEFL belgesini zorunlu tutan tek üniversite olduk. İngilizce dışında ikinci bir yabancı dili öğrenmeyi de mecbur kıldık. Böylece bir tek bizim mezunlarımız, yani sizler, önce kendi dilinize hakim olacaksınız. Sonra da dünyanın her tarafında herkesle rahatlıkla iletişim kurabileceksiniz” şeklinde konuştu.

Liderlik ve sosyal davranış derslerini verdiklerini de anımsatan Hisarcıklıoğlu, böylece daha rahat inisiyatif alın, konuşmasıyla ve duruşuyla insanları etkileyen mezunlar verdiklerini ve onların geleceğin liderleri olsını istediklerini söyledi.

Mezun olan öğrencilere tavsiyelerde bulunan Hisarcıklıoğlu şöyle konuştu: “Sizler için okul hayatı bitiyor, hayat okulu başlıyor. Yani, gerçek hayat şimdi başlıyor. Bu vesileyle hem size, hem de tüm genç arkadaşlarıma tavsiyelerim olacak. Birincisi, devamlı kendinizi güncellemek zorundasınız. Zira bilginin geçerlilik süresi de bu kadar kısa olmamıştı.

İkincisi, farklı düşünme, yani mevcut kalıpları yıkma. Bu devirde başarılı olmak için, sizi sınırlayan zihni duvarları yıkacaksınız. 100 sene önce Henry Ford, ilk otomobili üretmek için uğraşırken küçümsendi. "Atlar her zaman kullanılacak, otomobilse ancak geçici bir moda olacak” dediler. Eğer o günkü kalıplara bağlı kalsaydı, daha hızlı giden at üretirdi. Ama o kalıpları yıktı. Hayalinin peşinden gitti. Ford Otomotiv işte böyle doğdu.

Size hep şunu söylemiyor muyum? Eski köye yeni adet getirin! Evet sizin işiniz zor olacak, çünkü rekabet fazla. Ama avantajınız da şu; 21.yüzyılda en büyük sermaye, en büyük değer; Fikir. Elektrikli otomobil üretme fikriyle yola çıkan Tesla'ya bakın. Daha toplu satışı yok. Ama değeri şimdiden Mercedes'i geçti. Çünkü fikir tuttu. TOBB ETÜ de iyi bir fikirdi. Sizlerle birlikte başarı hikâyesine dönüştürdük. Türkiye’nin hem en yenilikçi hem en girişimci üniversiteleri arasına girdik. Dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasına giren “En Genç Türk Üniversitesi” olduk Endüstri mühendisliği bölümü öğrencilerimiz, TÜBİTAK Proje Yarışması'nda Türkiye 1.liğini kazandı. Tıp Fakültemiz, bu yıl LYS’de Türkiye 2. Sırayı aldı. LYS’de ilk 100’den 10 öğrenci aldık bu yıl.

Bunlarla gurur duyun, mezun olduktan sonra da bağınızı koparmayın, Okulunuza sahip çıkın. TOBB ETÜ; iyi fikirler üreten girişimciler çıksın diye kuruldu. TOBB ETÜ girişimcileri desteklesin diye kuruldu. İşte bünyemizde girişimciler için kuluçka merkezi var. TOBB ETÜ teknoloji merkezini hayata geçirdik. İşte garaj’da uzman, yatırımcı, fikir sahibi bir arada. Bedava ofis, danışmanlık, yatırımcılarla buluşma imkânları. Girişimciliğin altın kuralıdır, bedava ne varsa kullanın.

Buradan güzel iş fırsatları da çıkıyor, 2 örnek vereyim. Menuburada.com: 100 bin restoranın menülerini görüyorsunuz. İçeriğini – fiyatlarını karşılaştırıyor, müşteri tavsiyelerini okuyorsunuz. Yani bedavadan gurme oluyorsunuz.

Bir diğer arkadaşımız, şehirlerdeki çöp toplama konteynerlerine dedektör takmış, bilgisayar ağına bağlamış. Dolacak gibi olduğunda çöp arabasını oraya yönlendiriyor. Böylece çöp toplama işine hız ve etkinlik kazandırıyor. Belediyenin hizmet kapasitesini artırıyor, maliyetlerini düşürüyor.

Ve çok çalışın. Zira şunu unutmayın. Yetenek sizi belki zirveye taşır. Ama ancak karakteriniz sizi orada tutar. Fikirleriniz ve görüşleriniz, değişmeden sabit kalmasın. Kendinizi yenileyin. Çünkü sadece ölüler ve deliler değişmez. İster sağcı, ister solcu olun, hangi fikirde olursan ol, önce kaliteli insan ol. Sen kaliteli insan olduğun zaman, inandığın fikre de kalite katarsın. Güvenilir olur, saygı görürsün, her işinde daha etkili olursun. Zihninizi, ideolojik sloganlara hapsetmeyin, komplo teorileriyle zehirlemeyin. Her sorunun, her olumsuzluğun, arkasında başkalarını gören, komploları, hayali odakları mazeret gösteren, kolaycı ezberlerden uzak dur. Bunlar hem zihnimizi tembelleştirir, hem de toplumsal refleksleri köreltir. Bunlara takılıp kalmak, bizleri gerçek dünyadan koparır, bizi çözüme değil batağa sürekler.

Bir toplumu ayakta tutan temel faktör "Toplumsal güvendir". Ne yazık ki bizim neslimiz, özellikle son yıllarda birbirine güveni bıraktı. Kutuplaştıran, ötekileştiren, toplumun fay hatlarını derinleştiren söylemler ve politikalara saplanıp kaldık. O yüzden, birbirinizi sevin. Farklı fikirlerden olsanız da kimseyi öteki diye görüp, küçümsemeyin”.

15 Temmuz darbe girişimi sürecinde yaşananlara da değinen Hisarcıklıoğlu, “O gece darbeye ilk karşı çıkan, ilk inisiyatif alan meslek örgütü TOBB idi. Daha darbe bildirisi okunur okunmaz, saat 00.22’de “Milletin iradesi ve demokrasi dışında hiçbir iradeyi tanımıyoruz. Gün demokrasiye sahip çıkma günüdür” dedik. ETÜ’deki öğrenci kardeşlerimin de, benzer tepkiyi anında verdiklerini gördüm ve sizlerle bir defa daha gurur duydum. Buradaki gençlerimiz, vatanseverlikleriyle de öne çıktılar. Ama şehit ve gazi olan 4 öğrenci kardeşimi özellikle sizlere tanıtmak istiyorum. Ömer Can Açıkgöz, Hukuk Fakültesinden öğrenci kardeşimiz.15 Temmuz hain darbe girişimi sırasındaki milli direnişte Ankara’da şehit düştü. Hatırasını yaşatmak üzere, Üniversitemizdeki bir amfiye ismini verdik. Hanifi Can Türkoğlu, Hukuk Fakültesinden bir diğer öğrenci kardeşimiz. 15 Temmuz gecesi milli direnişinde tanktan düşerek ciddi şekilde yaralandı. Taha Bilgin, Mühendislik Fakültesi öğrencimiz, kafasına bir şarapnel parçası isabet etti. Yusuf Balıkçı, İşletme Bölümü öğrencimiz, o da o gece yaralananlar arasındaydı” dedi.

15 Temmuz Darbe Teşebbüsü gecesi şehitlik mertebesine ulaşıp genç yaşında aramızdan ayrılan Ünivesitemiz Hukuk Fakültesi öğrencisi Ömer Can Açıkgöz'ün anıldığı ve gazilik şerefine nail olan öğrencilerimiz Hanifi Can Türkoğlu, Taha Bilgin ve Yusuf Balıkçı Mütevelli Heyet Başkanımız Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu tarafından sahneye davet edilerek onurlandırıldılar. 

Milli Eğitim Bakanı Sayın İsmet Yılmaz ve Maliye Bakanı Sayın Naci Ağbal hükümetin eğitim politikalarından ve bu alana verdikleri önemden bahsettiler. 2016 Yılı Lisans Yerleştirme Sınavında üstün başarı göstererek ilk 100’de yer alan ve Üniversitemizi tercih eden öğrencilerimiz sahneye davet edilerek Bakanlarımız tarafından hediyeleri verildi. 2015 - 2016 Eğitim ve Öğretim Yılı mezunlarımızdan üniversitemizi üstün başarı göstererek ilk 3 sırada tamamlayan öğrencilerimize plaketleri, hediyeleri ve başarı belgeleri verildi. Tören daha sonra Üniversite birincimiz Hamdi Tuna Yener'in kütüğe plaket çakması ile devam etti.

2015 - 2016 Eğitim Öğretim Yılı Mezuniyet ve 2016 - 2017 Eğitim Öğretim Yılı Açılış Töreni, mezunlarımızın diplomalarını alıp, kep atmalarıyla büyük bir coşkuyla son buldu.

Mezun olan öğrencilerimize hayatlarının bundan sonraki kısmında başarılar diliyor, aramıza yeni katılan öğrencilerimize TOBB ETÜ ailesine hoş geldiniz diyoruz.