ARAŞTIRMACILAR İÇİN ETİK KURUL BAŞVURUSU ÖNCESİNDE KISA BİLGİLENDİRME

 1. Etik Kurul başvurusu yapmadan önce Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu genel ağ sayfasında yer alan “Sıkça Sorulan Sorular” bölümünü incelemeniz faydalı olacaktır. Sıkça Sorulan Sorular bölümü için tıklayınız.
 2. Araştırmanızla ilgili her türlü sorun için Tıbbi Cihaz Klinik Araştırmaları Yönetmeliği (tıklayınız) ve İlaç ve Biyolojik Ürünlerin Klinik Araştırmaları Yönetmelik (tıklayınız) hükümlerine bakınız.
 3. Araştırmanız ile ilgili olarak kendi kurumunuzdan ilgili onaylarınızı aldığınızdan emin olunuz.
 4. Etik Kurula başvuru için Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunun genel ağ sayfasında bulunan standart formları kullanınız. Klinik Araştırmalar Etik Kurul başvuru formlarına ulaşmak için tıklayınız. Tıbbi Cihaz Başvuru formlarına ulaşmak için tıklayınız.
 5. Yurt içinde yapılan Çok merkezli araştırmalarda tek bir Etik Kurul onayının yeterli olacağını unutmayınız.
 6. Klinik Araştırmalar Etik Kurul’una başvuru ile beraber klinik araştırmalar türüne bağlı olmak üzere Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne veya Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’na da başvuru yapmanız gerekecektir. Etik Kurul’a yapılan başvurular, diğer iki kuruma yapıldı sayılmayacaktır.
 7. Etik Kurul başvurularını, Kurul’un genel ağ sayfasında yer alan son başvuru tarihine kadar eksiksiz olarak teslim ediniz.
 8. Etik Kurula başvurularda ıslak imza bulunması gerekli olduğu için başvuru formları fiziksel olarak teslim edilecektir. Başvuru esnasında formların CD olarak da teslim edilmesi gereklidir.
 9. Ücret ödenmesi gereken başvurular ile başvuru ücretleri ve ücretlerin yatırılacağı banka bilgileri için Etik Kurul sayfasına bakınız.
 10. Etik Kurul kararı sekretarya tarafından başvuru sahibine iletilecektir. Başvuru sahibi tarafından da kararın uygun üst yazı örneği ve başvuru formu ile birlikte Kuruma başvurulacaktır.
 11. Etik Kurul ayda bir kez toplanmaktadır. Toplantı tarihi genel ağ sayfasında ilan edilmektedir.
 12. İnsan ve insana ait veri kullanımına ilişkin etik kurul onay belgesi yönlendirme için tıklayınız.