DUYURUYU PAYLAŞIN

Bölüm Başkanımız Prof. Dr. Tuba Durmuş'un İmza Günü

18 - 27 Mart 2022 tarihlerinde 17. kez gerçekleşen kitap fuarına, bölüm başkanımız Prof. Dr. Tuba Işınsu Durmuş'un yeni çıkan kitabının imza günü için 23 Mart ve 26 Mart tarihlerinde bölüm öğretim üyeleri ve TÖMER öğrencileri ile birlikte ziyaret gerçekleştirildi.

Prof. Dr. Mustafa İsen ile ortak çalışma ürünü olan "Sultanı Kul Eder Aşk" isimli eser Sultan İkinci Bayezit'i ve onun siyasi faaliyetlerinin yanı sıra kültür hareketlerindeki önemini şiirleri üstünden ele alıyor. Tarihle edebiyatın, sanatla siyasetin, ülke yönetimiyle aşkın iç içe olduğu bu yapıtta, devlet, sanat, siyaset, çağ, dün ve aslında bugün bir sultan şair etrafında kültür tarihi açısından değerlendiriliyor.

Şubat 2021'de "Şair ve Sultan" ve Haziran 2021'de yayınlanan "Kılıcın ve Kalemin Sultanları" eserleri ile Klasik edebiyatın şiir anlayışını kültür tarihi açısından inceleyen Durmuş'un bu eserleri toplu bir şekilde okunduğu zaman dönemin toplumsal ve siyasi olayları ile kültür ve sanat gelişimi arasındaki kuvvetli ilişkiyi daha yakından görmek mümkündür.

Hocamızı 2022 yılında çıkan bu eser için kutlarız.