DUYURUYU PAYLAŞIN

Prof. Dr. Nazım H. Polat'ı Ağırladık

Bölüm seminerlerinin altıncısı ise uzun bir aradan sonra 24 Şubat 2022 tarihinde yüz yüze olarak gerçekleştirildi. Prof. Dr. Nazım Hikmet Polat’ın “Edebiyat Araştırmacılığı” konulu semineri özellikle akademik hayata devam etmeyi düşünen lisans öğrencileri için yol gösterici nitelikte oldu. “Bir edebiyat araştırmacısında olması gereken özellikler” merkezinde ilerleyen seminerde, N. H. Polat hocanın dergicilik faaliyetleri üzerinden araştırmada karşılaşılan problemler, geçirilen süreçler ve araştırmacının dikkat edeceği hususlar konuşuldu.

Buna göre bir araştırmanın en önemli özelliği çalışmanın daha önce hiç yapılmamış olması ya da yapılsa bile diğerlerinden farklı bir yanının bulunması olarak düşünülen “özgünlük”tür. Bunun dışında “merak” duygusunun araştırma için olan önemi Polat hocanın kendi akademik kariyerinden yola çıkarak işlendi. Kendisinin üniversitede okuduğu bir şiir üzerine şairini bulmak adına çıktığı keşif yolculuğunda dergi araştırma ve çalışmalarında nasıl uzman bir isim haline geldiği anlatıldı. Bu süreçte kaynak taramasının, süreli yayınların ve teknolojideki değişim ve etkinin araştırma sürecindeki öneminden bahsedildi.

Seminer, katılımcılardan gelen edebiyat tarihçiliği alanına dair sorular ile devam etti. Bu alandaki tasnif probleminin araştırmalardaki en mühim nokta olduğundan ve bu sınıflandırma yapılırken nelere dikkat edilmesi gerektiğinden bahsedildi. Daha sonra Polat hocanın günümüz dergiciliği hakkındaki görüşleri ile seminer son buldu.