DUYURUYU PAYLAŞIN

Değerli Öğrencilerimiz,

1 Eylül 2022 tarihinde yapılan TOEFL ITP sınav sonuçları açıklanmıştır. Sınav sonuçlarına göre öğrencilerimizin takip etmesi gereken işlemler aşağıda belirtilmiştir.

Sonuçlara buradan ulaşabilirsiniz.

  • 500 ve üstü (İngiliz Dili ve Edebiyatı 550 ve üstü) puan alarak başarılı olmuş öğrencilerimiz:

Muafiyet için herhangi bir işlem yapmalarına gerek yoktur. Hazırlık muafiyetleri Yabancı Diller Bölümü tarafından yapılacaktır. Bu öğrencilerimizin Hazırlık programına devam etmeleri mümkün değildir.

Sınavdan başarılı olan öğrencilerimizin kayıtlı oldukları lisans programındaki akademik danışmanlarına ulaşmaları gerekmektedir.  Danışmanlarından ders programlarını öğrenen öğrencilerimiz danışmanları ile iletişime geçip ders programlarını öğrenebilirler. Önemli tüm tarihler için akademik takvime bakılması gerekmektedir.

Eğitim dili %30 İngilizce olan programlara kayıtlı olup TOEFL ITP’de başarılı olan öğrenciler ING001 ve ING002 kodlu derslerden muafiyet hakkı kazanmışlardır. Muafiyet harf notları ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşılabilir.

TOEFL ITP sınavından 600 ve üzeri puan alan öğrencilerimizin ING001 ve ING002 kodlu İngilizce derslerinin AA muafiyeti Yabancı Diller Bölümü tarafından yapılmaktadır.

Bu bölümlere kayıtlı olup ilgili derslerden muafiyet vermek isteyen öğrencilerimizin en geç ekle-sil gününe kadar (26 Eylül 2022) bu link üzerinden erişecekleri dilekçeyi doldurup Esra Öztürk’e (esraozturk@etu.edu.tr)  e-posta yoluyla göndermeleri gerekmektedir. E-postanızda adınız, soyadınız, öğrenci numaranız ve e-posta yollama nedeniniz açık bir şekilde belirtilmelidir. Bu öğrencilerimizin ders kayıt döneminde ING001 kodlu dersi programlarına eklemelerine gerek yoktur. ING001 kodlu dersin Güz döneminde alınamaması durumunda bu ders Bahar döneminde de alınabilir.

Eğitim dili Türkçe bölümlere (Görsel İletişim ve Tasarım, Türk Dili ve Edebiyatı ve İç Mimarlık) kayıtlı olup TOEFL ITP’de başarılı olan öğrenciler de ING001 ve ING002 kodlu derslerden muafiyet hakkı kazanmışlardır, ancak bu öğrencilerimiz alternatif olarak ÇİP programına dahil olabilirler. TOEFL ITP’de başarısız olan öğrencilerin ING kodlu dersler yerine INGU (ÇİP) kodlu dersleri alıp ÇİP programına kaydolmaları tavsiye edilir. ÇİP dersleri ile ilgili detaylı bilgi için Yabancı Diller web sayfasındaki duyuruları takip edebilirsiniz.

  • Hazırlık Programına devam edecek öğrenciler:

Sınav sonuçlarına göre İngilizce Hazırlık Programına devam edecek olan öğrencilerimiz için dersler A, B, C ve D kurlarında 12 Eylül Pazartesi günü başlayacaktır. Sınıf listeleri 9 Eylül 2022 Cuma günü saat 17.00’dan sonra Üniversite web sitesi yabancı diller sayfasında yayınlanacaktır.

Öğrenim ücreti

1) Öğrenciler her yarıyılın başında belirlenen miktarda ve zamanda öğrenim ücretinim ödemekle yükümlüdür. Üniversite tarafından ilan edilen süre içinde öğrenim ücretini ödemeyen öğrenciler derslere alınmaz ve yeterlik sınavlarına giremezler.

2) Hazırlık sınıfı öğrencileri için dönem ücretinin 26.09.2022 tarihine kadar ödenmesi gerekmektedir. 26.09.2022 tarihinden sonra yatırılması durumunda geç kayıt ücreti ödenecektir. Geç kayıt ücretleri için Öğrenci İşleri ile iletişime geçebilirsiniz.

* 2022-2023 Akademik Yılı Güz Dönemi için ücret ödemesi yapmış olan öğrencilerimiz bu ifadeyi dikkate almayabilir. 

İzin Talepleri (Kayıt Dondurma)

Hazırlık eğitimlerinin ikinci yılında bulunan öğrenciler (üniversitemize 2021 girişli öğrenciler ve üniversitemize bu sene yatay geçiş yapmış olup bir önceki üniversitelerinde 1 yıl hazırlık eğitimini tamamlamış öğrenciler) istedikleri takdirde kayıt dondurma işlemleri için başvuruda bulunabilirler.

*Süreye sayılan izin (kayıt dondurma) talepleri için 14 Eylül 2022 Çarşamba günü 17:00’a kadar YDB Sekreterliğine izin talep dilekçesi ve eğitim ücretinin %50’sinin yatırıldığına dair dekont ile müracaat edilebilir. Bu tarihten sonra yapılacak süreye sayılan izin taleplerinin değerlendirmeye alınabilmesi için aşağıdaki süre ve oranlara göre geç izin talebi ücretinin ödenmiş olması gerekir:

  1. a) 21 Eylül 2022 17:00’a kadar yapılması durumunda yarıyıl ücretinin yüzde üçü,
  2. b) 26 Eylül 2022 (ekle-sil) tarihine kadar yapılması durumunda yarıyıl ücretinin yüzde altısı,
  3. c) 26 Eylül 2022 (ekle-sil) tarihinden sonra yapılması durumunda ise ilgili yarıyıl için belirlenen öğrenim ücretinin tamamı.

Öğrenciler bir seferde en fazla üç dönem için izin alabilirler. Eğitim-öğretim süresine sayılarak alınan dönem izninin işleme konulabilmesi için ise öğrencinin Üniversiteye karşı herhangi bir borcunun bulunmaması, ayrıca öğrenci ücretli statüde ise izinli olacağı dönemde ödemekle yükümlü olduğu öğrenim ücretinin yarısını ödemiş olması gerekir. Burslu öğrencilerin izinli oldukları dönemler azami bursluluk süresine dâhil değildir.

2022-2023 Akademik yılı Güz Dönemi için süreye sayılan izin (kayıt dondurma) talebinde bulunan öğrencilerimiz, 19 Aralık 2022 tarihinde düzenlenecek olan TOEFL ITP sınavına girebilirler.

Ayrıntılı bilgi için buradan “TOBB ETÜ İngilizce Hazırlık Programı Eğitim-Öğretim Esaslarına İlişkin Yönerge”sine ulaşabilirsiniz.

 

Başarılar dileriz.

Yabancı Diller Bölüm Başkanlığı