Bölüm Hakkında

Aday öğrencilerimiz için hazırlamış olduğumuz bölüm tanıtım kitapçığına buradan ulaşabilirsiniz.

UGİ’li Olmak İçin 6 Neden

Instagram: @tobbetu_ugi

Twitter: @tobbetu_ugi

 

Uluslararası Girişimcilik Bölümü, 2010 yılında öğrenci almaya başlamış olup Türkiye’de uluslararası girişimcilik ve bölge çalışmaları alanındaki ilk ve tek bölümdür. Girişimcilik lisans programının amacı öncelikle girişimcilik, işletme ve iktisat temel prensiplerini kavramış,  Rusya, Türki Cumhuriyetler ve Ortadoğu başta olmak üzere ülkemiz açısından ekonomik ve siyasi olarak stratejik öneme sahip bölgelerde dil, eğitim, kültür ve iş idaresi tecrübelerini edinmiş, uluslararası şirketlerde çalışabilecek nitelikli işgücü yetiştirmektir. Öğrencilerimiz eğitimleri süresince, İngilizcenin yanında iyi düzeyde hedef bölgenin dilini (Rusça veya Arapça) öğrenmekte ve orada yaşama tecrübesi kazanmaktadır.

Bölümün işleyişi fakültenin diğer bölümlerinden farklıdır. Bölümümüz iki hedef bölgeye odaklanmakta ve iki programa ayrılmaktadır. Bunlardan birincisi Rusça konuşulan ülkeler programı diğeri de Arapça konuşulan ülkeler programıdır. Öğrencilerimiz eğitimlerinin ikinci yılında uzmanlaşacakları bölgeyi seçmektedir. Önümüzdeki dönemde Çince konuşulan ülkeler ve Avrupa Birliği ülkeleri (Almanya, Hollanda veya İspanya) programları açılarak hedef bölgeler genişletilecektir.

Uluslararası Girişimcilik Bölümü öğrencileri öğrenimlerinin 1 yıllık kısmını seçtikleri programlardaki ülkelerde görmektedirler. Program kapsamında Rusya, Ukrayna ve Ürdün’e öğrenciler gönderilmektedir. Her iki program için de bütün detaylar (Öğrencilerin eğitim göreceği üniversitelerle anlaşmalar, öğrencilerin konaklama yerleri, cep harçlıkları, ulaşımları) bölüm tarafından organize edilmektedir. Bölüm öğrencilerimiz 2. sınıfın güz döneminde seçtikleri programa yönelik eğitimi Türkiye’de almaya başlamaktadırlar. Rusya’da ya da Ukrayna’da eğitim görmek isteyen öğrencilere Rusça okuma, yazma, dinleme, konuşma ve gramer temeli sağlanmaya başlarken, Ürdün’de eğitim görmek isteyen öğrencilere aynı dersler Arapça olarak sunulmaktadır. Öğrencilerin Türkiye’de temel eğitimleri sağlandıktan sonra ilk olarak 2. sınıf bahar döneminde seçtikleri ülkeye dil eğitimi almak için gönderilmektedirler. Orada oldukları süre zarfında sadece, Rusça programını seçenler için Rusça, Arapça programını seçenler için Arapça dil dersleri verilmektedir. Öğrenciler Türkiye’de aldıkları dil eğitimini oradaki üniversitede pekiştirme imkanı elde etmektedirler. 4. sınıfın güz döneminde ise seçtikleri hedef bölgenin ekonomisine, politikasına, coğrafyasına yönelik dersler almaktadırlar.

Öğrencilerimiz Türkiye’de oldukları dönemde bir işletmeyi yönetmek için gerekli olan becerileri alacakları işletmecilik ve girişimcilik dersleri (pazarlama, finans, muhasebe, yönetim, insan kaynakları vb.) ile kazanırken, ekonomik analizler yapmalarına olanak sağlayacak veri analizi ve programlama dersleri de almaktadır. Bunun yanında, öğrenciler, lisans eğitimleri sonunda seçtikleri hedef bölgelerin ekonomik, politik ve sosyal/kültürel yapısı üzerinde ileri düzeyde bilgiye sahip olmaktadır.

 

Öğretim Elemanları

PROF. DR.

DOÇ. DR.

DR.ÖĞR ÜYESİ

ÖĞR. GÖR.(DR)

ÖĞR. GÖR.

ARŞ. GÖR.

GENEL TOPLAM

3

1

4

2

2

1

13

Ortak Eğitim

 • 161 öğrencimizi kamu kuruluşu, kurum, oda borsa, ticari kuruluş ve üretim kuruluşları başta olmak üzere 100’e yakın şirket ve kurumda ortak eğitime gönderdik.
 • Öğrencilerimizin yüzde 7’si Hollanda, Kırgızistan, Polonya, Almanya, Belçika, Kanada ve Kazakistan olmak üzere 7 farklı ülkede ortak eğitimini tamamladı.
 • Mezunlarımızın yüzde 4‘ü ortak eğitim yaptıkları firmalarda işe başladı.
 • Öğrencilerimiz 28 farklı sektörde ortak eğitimlerini yaptı.

  Öğrencilerimizin Ortak Eğitim Yaptığı Sektörler

  BANKACILIK, FİNANS VE HİZMETLER
  BASIM YAYIN
  BİLGİ TEKNOLOJİLERİ
  CAM
  DANIŞMANLIK
  DEMİR ÇELİK
  EĞİTİM
  ELEKTRİK
  E-TİCARET
  GIDA VE İÇECEK
  GİRİŞİMCİLİK
  İLAÇ
  İNŞAAT VE ENERJİ
  KAMU SEKTÖRÜ
  KONFEKSİYON
  KUYUMCULUK
  MEDİKAL
  MESLEKİ VE SEKTÖREL KURULUŞLAR
  MOBİLYA
  OTOMOTİV
  PERAKENDECİLİK
  PETROL
  SAVUNMA SANAYİ
  TARIM
  TURİZM
  ULAŞTIRMA VE LOJİSTİK
  ULUSLARARASI KURULUŞ
  ÜRETİM VE MAKİNA

Ortak Eğitime En Çok Öğrenci Gönderdiğimiz Şirket ve Kurumlar

Ortak Eğitime En Çok Öğrenci Gönderdiğimiz Şirket ve Kurumlar
ANKAPARK TURİZM İŞLETMELERİ TİC. A.Ş.
ANKARA SANAYİ ODASI
ANKARA TİCARET ODASI
ARÇELİK A.Ş.
ARKADAŞ YAYINCILIK VE PAZARLAMA DIŞ TİCARET
BENEFİTS DANŞ VE EĞİTİM HİZMETLERİ LTD.ŞTİ.
BORÇELİK ÇELİK SAN.TİC.A.Ş.
BORUSAN OTOMOTİV İTHALAT VE DAĞITIM A.Ş.
CANADA TRADE OFFICE
ÇALIK PETROL ARAMA ÜRETİM SAN. VE TİC. A.Ş.
DIŞ EKONOMİK İLİŞKİLER KURULU(DEİK)
ENERJİ PİYASASI DÜZENLEME KURUMU (EPDK)
ERNST&YOUNG
ESKİŞEHİR TİCARET ODASI
GAMA HOLDİNG A.Ş.
GAZPROM NEFT ASIA
GÜMRÜK VE TURİZM İŞLETMELERİ TİCARET A.Ş.
HEPSİBURADA.COM
ICC-TÜRKİYE MİLLETLERARASI TİCARET ODASI
LUKOİL EURASİA PETROL AŞ
MİGROS TÜRK A.Ş.
NAVİTAS ENERJİ DAN. TEM. MÜH.LTD. ŞTİ.
ORTA ANADOLU İHRACATÇI BİRLİKLERİ
RÖNESANS HOLDİNG A.Ş.
T.C. AİLE, ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER BAKANLIĞI
T.C. TİCARET BAKANLIĞI
TAV HAVALİMANLARI HOLDİNG A.Ş.
TEPAV
TOBB ETÜ
TÜRKİYE KÖMÜR İŞLETMELERİ KURUMU
TÜRKİYE ODALAR VE BORSALAR BİRLİĞİ (TOBB)
VESTEL VENTURES ARGE A.Ş.

Mezunlar

Mezunlarımız nerelerde çalışıyor?

 • Mezunlarımızın yüzde 55,9’u özel sektörde çalışmakta olup, yüzde 13,7’si ise kendi işlerini kurmuşlardır. Bununla birlikte kamuda yüzde 5,0 ve üniversitede ise yüzde 1,2 mezunumuz çalışırken, yüzde 3,1’i ise lisansüstü eğitimlerine devam etmektedir

 • Mezunlarımızın en çok çalıştığı alanlara bakıldığında ilk sırayı yüzde 9,9’luk bir oranla denetim ve danışmanlık hizmetinin aldığı görülmektedir. Bunu sırasıyla eğitim, gıda, bankacılık ve finans ve reklam ve pazarlama sektörleri takip etmekte ve mezunlarımızın çok çeşitli alanlarda iş buldukları görülmektedir.

 • Mezunlarımızın en çok bulunduğu görev ve unvanlar grafikte sıralanmıştır. Mezunlarımızın önemli bir bölümü girişimcilik faaliyetlerini göstererek kendi işyerlerini kurmuşlardır.

 

 • Kendi işini kurmayan mezunlarımızın çalıştıkları başlıca yerler ise şu şekilde sıralanmaktadır:

 • UGİ mezunlarımızın yüzde 57,8’i lisans, yüzde 18,0’ı yüksek lisans ve yüzde 1,9’u ise doktora derecesine sahiptir.

 

 • UGİ mezunlarımızın lisansüstü eğitim aldıkları okul ve bölümler

Mezunlarımız Hangi Ülkelerde Çalışıyor?

 • UGİ mezunlarımız Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, Rusya, İtalya ve Almanya başta olmak üzere çeşitli ülkelerde çalışma faaliyetlerini sürdürmektedirler.