Sıkça Sorulan Sorular

CD / DVD koleksiyonundan nasıl yararlanabilirim?

CD ve DVD koleksiyonunu daha sonra seyretmek üzere 3 gün süreyle ödünç alabilir ya da kütüphanemiz üst katında bulunan televizyon ve medya oynatıcıları kullanarak seyredebilirsiniz. Sesli koleksiyonlar için kulaklıkları kimlik karşılığında bankodan alabilirsiniz.

KOHA Kütüphane Sisteminde kullanıcı adım nedir, nasıl şifre alabilirim?

KOHA Kütüphane Otomasyon Sisteminde öğrenciler için kullanıcı adı öğrenci numarasının 'st' ön eki dışında sayılardan oluşan bölümüdür. Akademik mensuplarımızın sicil numaralarında A harfi ile, idari personelin sicil numaralarında P harfi ile no. arasına 8 karaktere tamamlayacak sayıda 0 eklenerek kullanıcı adı oluşturulmuştur. Örn. sicil numarası X olan idari personelin kullanıcı adı P000000X, XX olan akademik personelin kullanıcı adı A00000XX'dir. TOBB ve bağlı kuruluş mensupları ile ODTÜ ve Bilkent Protokolleri kapsamındaki üyelerimizin kullanıcı adlarını Kütüphaneden öğrenmeleri gerekmektedir. Şİfrenin ise Kütüphaneden öğrenilerek sisteme giriş yapılması ve değiştirilmesinde yarar vardır.

Kütüphane içerisinde çalışma odalarını nasıl kullanabilirim?

Kütüphanemizde Z48, 149 ve 154 numaralı odalarımızı bankoya üniversite kimlik kartı teslim ederek 2 saat süreyle kullanabilirsiniz.Klima kumandası talebini lütfen oda anahtarını alırken belirtiniz. Kapıyı açtıktan sonra anahtarı bankoya teslim ederek odadan çıkarken kimliğinizi geri alabilirsiniz. Yeme - içme ve gürültü gibi konularda Kütüphanein genel kuralları bu odalar için de geçerli olup makul ses düzeyinde konuşulmalı ve oda bulunduğu gibi bırakılmalıdır.

Kütüphane koleksiyonuna yeni eklenen materyalleri nasıl izleyebilirim?

Kütüphanemiz koleksiyonuna sürekli yeni kitaplar ve DVD’ler eklenmekte olup takip etmek için <a href='http://koha.etu.edu.tr' target='_blank'>http://koha.etu.edu.tr</a> adresinde sol menüde “Yeni Gelenler” seçilerek son 2 haftada eklenen kayıtların listesine ulaşılabilir. Gelişmiş Sorgulama sekmesinde LC Sınıflama Numarası tarama kriteri seçilerek ana kod yazıldıktan sonra belirlenecek Kayıt Tarihi Aralığı için taranabilir veya alternatif tarama kriterleri Kayıt Tarihi Aralığı ile kesiştirilerek kişiye özel listeler oluşturulabilir.

Kütüphanemizin tarihçesi ve genel durumu hakkında bilgi edinebilir miyim?

Kütüphanenin kapıları 12.000 dolayındaki kuruluş koleksiyonu ile 2004-05 eğitim öğretim yılında hizmete açılmıştır. Ana binanın arka cephesinde iki kat üzerine 2000 metrekarelik bir alanda hizmet vermektedir. Ayrıca kütüphanenin önündeki fuayeler 24 saat açık okuma alanı olarak kullanılmaktadır.2013-14 eğitim öğretim yılı itibariyle yaklaşık 54 bin cilt kitap ve 4.500 ciltli dergiden oluşan basılı koleksiyon toplamda 60 bine yaklaşmıştır. Koleksiyon, NLM kullanılan Tıp alanı dışında Kongre Kütüphanesi sistemine göre düzenlenmiş bulunmaktadır. 270 basılı dergi güncel olarak izlenmekte, bir kısmı güncel sayıları da kapsamak üzere 26 bin elektronik dergiye değişik yıl aralıkları ile erişim sağlanmaktadır. Erişime sunulan 64 veritabanında söz konusu dergilerin dışında 110 bin dolayında elektronik kitap, bildiriler, tezler, raporlar gibi çeşitli bilgi kaynakları mevcuttur. 25 dolayında günlük gazete, CD ve DVD ortamında sunulan müzik eserleri ve filmler kütüphane koleksiyonunun diğer ögeleridir. GEBİM Görme Engelliler Merkezinde görme engelli öğrenciler için basılı kaynaklar ses dosyalarına veya Braille baskıya dönüştürülebilinmektedir. Açık arşivde tezler, ön ve son baskı makaleler ve diğer açık erişimli araştırma çıktıları; dijital arşivde video kayıtları gibi görsel materyaller sunmak için çalışmalarını sürdürmektedir. Belge sağlama ve bulunmayan kaynaklara yönlendirme hizmetleri de sunulmaktadır.

Ödünç aldığım materyalleri geciktirirsem ne olur?

Geciktirilen ödünç alınmış materyaller için ceza uygulanır. Ne kadar ceza alındığı bilgisi ana sayfada mevcuttur. Yardımcı olmak amacıyla uyarı mesajları gönderilmektedir. Ancak mesajın ulaşmaması cezai yaptrımı ortadan kaldırmaz. Kullanıcılar ödünç aldıkları metaryalleri zamanında iade etmekle yükümlüdürler.

Ödünç alınmış bir yayına nasıl rezerv koyabilirim?

Başka bir okuyucu tarafından kullanılan yayınlar 'Katalog Detayları Görüntüleme' ekranının üst tarafındaki 'Demirbaş kayıtları' satırında 'Ödünç alınmış' olarak görünür. Ayırtmak için 'Demirbaş Numarası' altındaki açılan menüden 'Rezerve et' seçeneği tıklanır. Saatle ödünç verilen ayrılmış ders kitapları için bu işlem geçerli değildir.

Referans kitapları nedir? Referans kitaplarından nasıl yararlanabilirim?

Belli bir bilgi ihtiyacının karşılanması için başvurulan ansiklopedi, sözlük vb. kaynaklara referans kitapları denir. Referans kitapları ödünç verilmemektedir; ancak kimlik karşılığında iade edilmek üzere gerekli sayfaların fotokopisini çektirebilirsiniz.

Üzerimde kayıtlı bulunan yayınların iade tarihlerini nasıl öğrenebilirim?

Kütüphane web sayfasındaki &quot;Üye girişi&quot; bağlantısı veya katalog üzerinden sisteme giriş yapıp 'Hesabım' sekmesi altında 'Materyal Bilgileri'ne tıklayarak üzerinizde kayıtlı bulunan yayınları iade tarihleri ile birlikte görebilirsiniz.

Web üzerinden uzatma yapabilir miyim?

Saatle ödünç alınan ayrılmış (rezerv) ders kitapları dışında ödünç alınan tüm materyaller süresi dolmamış olmak ve bir başkası tarafından ayrılmamış olmak koşulu ile İnternet üzerinden, ilk ödünç alma süresine denk bir süre için iki kez bizzat uzatılabilir. Uzatma işlemi, sisteme giriş yapıldıktan sonra 'Hesabım' sekmesinde 'Materyal Bilgileri' seçeneği üzerinden erişilen kayıtlardan süresi uzatılmak istenenin altındaki saat ikonuna tıklayarak gerçekleştirilir. Ayrılmış ders kitaplarını uzatmak için lütfen çalışma saatlerinde 0312 292 40 33 numaralı telefonu arayınız ya da  adresine e-posta atınız.