Sıkça Sorulan Sorular

S: TOBB ETÜ'ye nasıl başvurabilirim?

C: Lisans başvurusu yapacak uluslararası öğrenciler 'Şimdi Başvur' linki üzerinden başvuru yapabilir.

S: TOBB ETÜ'de eğitim dili nedir?

C: Eğitim dili Türkçe ve İngilizce'dir. Türkçe Dil Merkezimiz (TOBB ETÜ TÖMER) ile yeni bir dil öğrenme şansına sahip olacaksınız. İngilizce hazırlık sınıfı, Türk edebiyatı, Tarih, Görsel İletişim Tasarımı, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı bölümleri dışındaki tüm programlar için zorunludur.

Öğrencilerimizin İngilizce terminolojiye hakim olması, zamana ayak uydurması ve uluslararası kaynaklara aşina olması için hem İngilizce hem Türkçe kaynaklar kullanıyoruz. Öğrencilerimiz, yeterlilik seviyelerini belirleyen bir İngilizce sınavına girmektedir.

S: TOBB ETÜ' nün kabul ettiği ulusal ve uluslararası diploma veya sertifikalar nelerdir?

C: Kabul edilen uluslararası/ulusal sınavlar ve gerekli puanlar.

S: TOBB ETÜ YÖS sonuçlarını kabul ediyor mu?

C: TRYÖS sınavı ile başvuru yapılabilir. (Başvuru yapılabilmesi için belirtilen sınav türü hepsinden 100 üzerinden en az 60 alınması gerekmektedir.)

S: Kabul için gerekenler nelerdir?

C: Lütfen daha fazla bilgi için bu linki inceleyin.

S: TOBB ETÜ' ye uluslararası öğrenci olarak katılmanın maliyeti nedir?

C: Lütfen daha fazla bilgi için bu sayfayı inceleyin.

S: Uluslararası öğrencilere burs veriyor musunuz?

C: TOBB ETÜ, uluslararası öğrenciler için çeşitli burs seçenekleri sunmaktadır. Başarılı adaylar TOBB ETÜ Bursları için değerlendirilecektir (Sadece öğrenim bursu uygulanmaktadır):

- Tam burs

-% 75 Burslu

-% 50 Burslu

-% 25 Burslu

Halen uluslararası öğrencilere yurt veya ek burs verilmemektedir. TOBB ETÜ yurtlarında kalmak için başvurmaları halinde diğer ülkelerden Türkiye'ye taşınan yabancılar öncelikli olacaktır.

Daha fazla bilgi için öğrenim ücretleri ve burs fırsatları sayfasını ziyaret edin! 

S: Ön kabul mektubunu aldıktan sonra depozito ödemem gerekiyor mu?

C: TOBB ETÜ'de yerinizi güvence altına almak için öğrenim ücretinize ek olarak 1000 $ (TIP 1500 $ ) depozito ödemeniz gerekecektir. Eğer tam bursla kabul edildiyseniz depozito ödemenize gerek kalmayacaktır.

S: Vize başvurusunu ne zaman yapmam gerekir?

C: Uluslararası öğrencilerin kabul mektuplarını aldıktan sonra vize başvurusu yapmaları gerekmektedir.

S: Vizemi aldığımda TOBB ETÜ'ye bilgi vermeli miyim?

C: Evet! Ankara’ya varışınızdan önce international@etu.edu.tr adresinden bize e-posta gönderin.

S: Ankara'ya geldiğimde yanımda ne getirmeliyim?

C: Ankara genellikle soğuk olmakla birlikte değişken bir havaya sahiptir, bu sebeple çeşitli mevsimlere uygun kıyafetler hazırlamanız gerekir! Ankara'da sıcaklık kışın -5 dereceden (aralık ile mart ayları arasında) yaz mevsiminde (mayıs-ağustos ayları arasında) 30 dereceye kadar değişmektedir. Buna ek olarak yastık, çarşaf, battaniye ve havlu getirmek de rahatınız açısından önerilmektedir. Son olarak başvurunuz sırasında sağladığınız belgeleri yanınızda getirmeyi unutmayın (Belgelerin noterler veya Türk elçiliklerinden İngilizce veya Türkçe olarak alınan kopyaları).

S: Uçak biletimi ne zaman alabilirim?

C: Kabulünüzü TOBB ETÜ'den aldığınızda, vize işlemlerinize başlayabilir ve uçak biletinizi alabilirsiniz.

S: Ankara'ya geldiğimde ne beklemeliyim?

C: Seyahate çıkmadan önce tüm seyahat planınızı Uluslararası Ofisimize bildirmişseniz (ve önerilen tarihlerden birinde gelmeyi planlıyorsanız), varışta sizi bir üniversite temsilcimiz karşılayacak, yurt talebinde bulunduysanız sizi TOBB ETÜ Konukevine yerleştirerek il gününüzün rahat geçmesi için her türlü yardımda bulunacaktır.

S: Oryantasyona katılmalı mıyım?

C: Evet, tüm yeni uluslararası öğrenciler için oryantasyon zorunludur. Oryantasyonda TOBB ETÜ'ye kayıt, kültürel adaptasyon, göçmenlik düzenlemeleri ve yaşam hakkında önemli bilgiler alacaksınız. Henüz yapmadıysanız, sizin için uygun kurs seviyelerini belirlememize yardımcı olacak yerleştirme sınavlarına gireceksiniz.

S: Oryantasyonun amacı nedir?

C: Yeni Öğrenci Oryantasyonu sizi Ankara'da üniversite yaşamına hazırlamak için tasarlanmıştır. Bu hafta süren etkinliğe katılımınız yalnızca bilinçli kararlar vermenize yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda derslere başlamadan önce diğer öğrencilerle, fakültelerle ve personelle tanışma fırsatı sağlayacak!

S: Yerleştirme sınavı nedir?

C: Yerleştirme sınavı, uygun Türkçe ve İngilizce seviyenizi belirlememize yardımcı olan bir işlemdir. Bu sınavlar bir ya da iki saat sürecektir. Bu testler için ders çalışmanıza gerek yoktur; ancak ilk dönem derslerinizi belirleyeceği için bunları ciddiye almanız önemlidir.

S: Oturma iznine ne zaman ve nasıl başvuru yapmam gerekir?

C: İlk defa oturma izni başvurusu yapacak olan öğrencilerin vize veya vize muafiyeti süresi bitmeden önce oturma izni için başvuru yapmaları gerekmektedir. https://e-ikamet.goc.gov.tr/ internet sayfası üzerinden başvuru yapılabilmektedir. TOBB ETÜ Uluslararası Öğrenci Ofisi, ikamet iznine başvuracak öğrencilere başvuru süreci ve takibi boyunca destek sağlamaktadır.

S: Sağlık sigortası yaptırılmalı mıdır?

C: Göç idaresi Genel Müdürlüğü tarafından Türkiye’de eğitim gören yabancı öğrencilerin sağlık sigortasına sahip olması zorunlu kılınmıştır. https://e-ikamet.goc.gov.tr/ internet sayfası üzerinden detaylı bilgi alabilirsiniz.

S: TOBB ETÜ Hastanesi sağlık imkânlarından yararlanabilir miyim?

C: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi öğrencileri, akademik ve idari personeli,  TOBB ETÜ hastanesinden indirimli olarak yararlanabilmektedir.

Daha fazla bilgi alabilmek ve diğer tüm sorularınız için bize yazın!

T: +90 (312) 292 44 42 / 44 45

E: